Що таке дефлектор у камінній топці?

 Найважливішим елементом камінної топки є дефлектор (від лат. Deflecto - відхиляти), в народі – «димовий зуб».

Це встановлена у верхній частині топкової камери між вогнищем і виходом димових газів плита, завдання якої - відображати, відбивати димові гази в глибину топки, піддаючи їх таким чином повторному впливу вогню і догоранню. Природно, матеріал виготовлення дефлектора повинен бути максимально стійкий до високих температур.

Коефіцієнт корисної дії  топок, у яких є дефлектор, великий і досягає до 80%.

У традиційних чавунних топках дефлектор може бути і з:

-  Чавуну, але чавун, є матеріалом теплоакумулюючим, тому в ролі матеріалу для дефлектора не такий доречний

- Вермикуліт високої щільності,

- Нержавіюча аустенітна сталь, що відображає променисту складову теплового потоку. Сучасні камінні топки, як правило, забезпечені саме таким типом дефлектора.

Наприклад, для кожної моделі топки SUPRA (Франція) розроблена окрема унікальна форма дефлектора з нержавіючої аустенітної сталі, стабілізованої титаном, яка, крім того, що відбиває тепло назад у топочну камеру, ще й підвищує температуру у ній на +150 гр.  Деякі моделі цієї ТМ оснащені подвійним дефлектором, додатково посиленим пластиною вермикуліту (н-д: Univers, Neo, Taranis т.ін.)

 Що відбувається з горінням, якщо дефлектор у топці відсутній ?

Димові гази, процес окислення яких власне горінням і є, безпосередньо спрямовуються в димохід. Тому тепло просто «вилітає в трубу».

Саме наявність в конструкції насамперед таких елементів, як герметичні двері і дефлектор, робить сучасну камінну топку ефективним і екологічно безпечним опалювальним приладом.