Повітряне опалення будинку за допомогою каміну

 У наші дні вибір системи опалення для будинку - завдання не з легких . І не випадково , адже асортимент техніки величезний . Один з малопоширених , але тим не менше вельми цікавих способів обігріву житла - використання каміна в якості джерела тепла одночасно для двох і більше приміщень.

Системи камінного опалення декількох приміщень будують на основі камінів із закритим топковим простором. Зараз вони популярні в усьому світі, особливо в Західній Європі. Найчастіше такі топки виконані у вигляді вбудованих касет (з чавуну чи сталі). Вони забезпечені дверцятами з кварцовим склом, що витримує нагрівання до 800 ° С. При закритих дверцятах можна регулювати потік подачі в топку повітря, змінюючи інтенсивність згоряння палива (тому однієї порції дров вистачає на цілу ніч). ККД таких камінів - 75-91%, вони  пожежобезпечні.

Системи камінного опалення в нашій країні набувають все більшої популярності. У процесі їх роботи все повітря, що заповнює  кімнати, багаторазово проганяється поблизу нагрітої приблизно до 300 ° С закритої камінної топки, в результаті чого нагрівається приміщення. Топку каміна поміщають в конвекційну камеру (її називають розподільником теплого повітря або кожухом) - між ними залишається зазор, через який рухається гаряче повітря. Краще придбати топку разом з конвекційною камерою (у вигляді повністю укомплектованого  виробу).  Димохід закривають кожухом з теплоізольованого гіпсокартону. У простір між топкою і нішею повітря потрапляє через отвір під і над топкою.

У системах повітряного камінного опалення з природною конвекцією холодне повітря надходить у нижню частину простору між топкою і конвекційною камерою з приміщення, де розташований камін. Піднімаючись вгору, повітря нагрівається. Одна частина теплого повітря направляється в камінний зал, а інша по двом-чотирьом коротким воздуховодам (в залежності від кількості приміщень,які потрібно обігріти) йде в сусідні або розташовані вище поверхом кімнати.

Конвекційна система незалежна від електроенергії, безшумна. Для розводки теплого повітря по кімнатах потрібні повітроводи великого перерізу, щоб зменшити аеродинамічний опір. Вони повинні бути виготовлені з негорючих матеріалів (наприклад, з оцинкованої сталі товщиною 0,5-1 мм). Обов`язковий захист вогнестійкою ізоляцією місць проходу каналів поблизу горючих конструкційних елементів будівлі. Такий спосіб опалення дозволяє обігрівати до двох-чотирьох кімнат, але взагалі ефективність роботи системи залежить від планування будинку. Довжина повітроводів від каміна до кімнат повинна бути не більше 2-3 м, небажані вигини і звуження, неприпустимі П- і U-образні ділянки. Опалювати приміщення, розташовані нижче, ніж камін, або далеко від нього, неможливо. Тепле повітря в приміщення виводять через решітки, які в кімнатах, що знаходяться на одному поверсі з каміном, розміщують під стелею, а на верхніх поверхах - на висоті 15-20 см від підлоги. Облаштувати систему камінного опалення з природною конвекцією можна на основі  закритої топки з відповідною до площі потужністю та функцією «неперервного горіння».

Існують також системи з примусовою конвекцією. У них повітря підсмоктується в простір між топкою і конвекційної камерою і нагнітається в опалювальні кімнати одним або декількома канальними вентиляторами. Тепло транспортується на відстань до 10 м (у тому числі в приміщення поверхом нижче). Припустимо застосовувати повітроводи невеликого діаметру, в тому числі гнучкі теплоізольовані вентканали. Системи забезпечують рівномірність обігріву, фільтрують і зволожують підігріте повітря. Не виникає проблем і при прокладанні повітропроводів, які можна вести до місць виходу теплого повітря навіть у підпільному просторі. Серед недоліків в першу чергу треба відзначити шум вентиляторів (від 35 дБ) і більш високу ціну ).

Оптимальні такі системи для обігріву великих площ в будинку.

Спеціальні відцентрові вентилятори продуктивністю 300- 600 м3 / год з одним приєднувальним патрубком на вході і двома або більше - на виході, за стилем відповідні топці  постачають майже всі виробники твердопаливних камінів. У їх числі, наприклад, Supra (Франція), Сhazelles (Франція) Edilkamin(Італія).

У тих випадках, коли необхідно зменшити кількість монтажних операцій при організації повітряного камінного опалення, зручний готовий до установки моноблок - топка з конвекційної камерою і вбудованим вентилятором - одним або декількома. Так, каміни ECOSTAR (EdilКamin, Італія) забезпечені двома вентиляторами - це підвищує надійність системи. Нагріте повітря подається через повітроводи, виготовлені з алюмінієвих труб. Вентиляторами керують за допомогою трипозиційного перемикача, вибираючи режим повільної роботи, швидкої роботи або очікування. Для захисту від перегріву камін оснащений датчиком: коли температура досягає 50 ° С, він автоматично приводить в дію вентилятори на повільній швидкості і також автоматично їх відключає, коли температура опускається нижче 50 ° С.

Опалювати каміном можна як одно- , так і багатоповерховий будинок, проте слід звертати увагу насамперед на технічні параметри топки.

І основне, необхідно розуміти, що не кожна камінна топка може обігрівати цілий будинок, а лише топка перевірених виробників,  та, що володіє високою продуктивністю та може працювати у безперервному режимі горіння.