Підживлення повітря ззовні

У топці із закритою камерою згорання виділяють два кола циркуляції. Цей процес дозволяє відділити повітря, яке необхідне для процесу горіння від повітря, яке ми хочемо нагріти.

Первинне коло циркуляції - забезпечує киснем  процес горіння, тому підведення повітря у необхідній кількості є однією з умов ефективного опалення каміном.

До приміщення з каміном слід забезпечити постійний притік свіжого повітря щонайменше  10 м3/год  на 1 кВт потужності.

Занадто мала кількість повітря, доведена до каміна, може не лише ускладнювати процес горіння у ньому, але і порушувати роботу природної вентиляції. Найчастіше це проявляється затягуванням повітря всередину дому з вентиляційних каналів, а також утрудненим розпалюванням у топці. Також внаслідок цього до приміщення, в якому стоїть камін може підступати дим.

 При роботі такого каміна зменшується кількість кисню, а це, як відомо, негативно впливає на здоров`я.

 Необхідно пам’ятати, що закриті камінні топки  потребують впродовж години від 6 до 8 м3 повітря  для спалювання 1кг дров. В старих будинках із постачанням такої кількості повітря не було проблем – воно надходило  всередину через нещільності у віконних рамах. Отже і проблеми в експлуатації камінів траплялися рідше, натомість втрати тепла були великими. Сьогоднішні технології зведення будинків забезпечують їх високу щільність, тому єдиним ефективним способом забезпечення притоку повітря для горіння є підведення його спеціальним каналом безпосередньо ззовні. Відкриті або прочиненні вікна під час горіння в каміні не є найкращим методом, бо це значно охолоджує приміщення. А повітря, яке подається у топку ззовні, не потрапляє у приміщення, а використовується та викидається у димохід.

Тому до каміна необхідно підвести спеціальний канал, яким повітря для горіння постачатиметься безпосередньо ззовні (найчастіше  канал приховується в підлозі або монтується безпосередньо через зовнішню стіну, біля якої стоїть камін). Також можливе прокладання  каналу через  підвал або гараж, та виведення його назовні (на мал.). У цьому випадку він має бути заізольований. Отвір у стіні закривається із зовнішньої сторони будинку металевою решіткою (щоб запобігти потраплянню гризунів і комах всередину).

 Матеріал, з якого виготовлений канал не має великого значення. Найкраще використовувати каналізаційні труби з PVC або алюмінієві труби (гофра). Натомість важливим є їх діаметр (розріз) - не може бути меншим ніж 100 мм. Впускний отвір повинен розміщуватися на висоті близько 30 - 50 см над поверхнею грунту, але не вище рівня топки. Також варто знати - біля топки в місцях можливого нагріву необхідно застосувати трубу з нержавіючої сталі або алюмінієву гофру довжиною до 0.5 м.

 Повітря, виходячи з каналу, потрапляє в топку через механічну або автоматичну заслонку, яка є єдиним та ефективним способом керувати процесом горіння. В сучасних топках передбачений спеціальний отвір для подачі повітря, в деяких топках подача організована через підставку. Далі повітря проходить по внутрішнім каналам топки та через вузьку щілину між дверкою і корпусом направляється на скло, створюючи цим повітряну завісу. Цей ефект називають системою чистого скла. Також повітря може бути направлене під зольну решітку, в залежності від виробника. Кількість повітря, що попадає на скло, теж можна регулювати за допомогою дросельних клапанів, зазвичай їх розміщують на фасадній частині топки.

Повітря для горіння  можна також брати з приміщення, в якому стоїть камін. Але це буде можливо, якщо топка  знаходиться в приміщенні об’ємом від 40 м3, має малу потужність, а процес горіння у  ній відбувається рідко.

Вторинне коло циркуляції – це повітря, що поступає з приміщення через отвір знизу камінного порталу у повітряну шахту над топкою. Воно проходить повз топку та не перемішується з зовнішнім повітрям.

Процес передачі гарячого повітря відбувається наступним чином: вогонь у топці розігріває  її корпус, який у свою чергу віддає тепло оточуючому його повітрю. Воно також може нагріватися від димохідної труби, яка має додаткові ребра. Нагріте таким чином повітря транспортується завдяки системі розподілу тепла у інші кімнати. Правильна течія конвекційного повітря залежить від правильного підбору і інсталяції елементів,  через які протікає нагріте повітря. Від їх належного встановлення залежить також безпека роботи каміна.