Особливості догляду за димоходом

 У наш час у кожного у будинку є прилади, які слугують джерелом тепла, гріють воду і роблять життя сучасної людини більш комфортним. Звичайно, якісний теплоносій забезпечить Вам надійність і зручність, проте робота котла, пічки та каміну, дуже  залежить від якісного димаря.

Димар призначається для забезпечення тяги генеруючого пристрою. Він сприяє відведенню продуктів горіння. Ефективність роботи каміну безпосередньо залежить від стану  димаря.

Чищення труб димаря, звичайно, зайняття не таке вже привабливе, проте воно дуже потрібне для продовження життя опалювального приладу і підвищення його ККД.

Стан димаря визначає безпеку мешканців. На відміну від диму, який, потрапляючи в приміщення, добре видно та виникає характерний запах, чадний газ - прозорий, не має запаху, проте його токсична дія на організм людини може стати летальною.

Стан димаря визначає якість роботи каміна або печі. Для забезпечення якісної тяги просвіт труби повинен мати площу співвідносну до розміру топкової камери каміну чи пічки. Очевидно, що площа просвіту каналу, що "обростає" сажею, поступово зменшуватиметься і знижуватиме силу тяги. Просвіт, досягнувши певної критичної величини, не дасть каміну нормально працювати.

Стіни димаря починають руйнуватися внаслідок хімічних реакцій і температурного чинника. Сажа не дає можливості побачити і вжити своєчасні заходи по усуненню тріщин і дефектів, що з`являються на стінах димохідного каналу.

Стіни витяжного каналу для хорошої тяги повинні прогрітися, а саже, що осіла на стінки, перешкоджає цьому і істотно подовжує час прогрівання димаря.

Горіння сажі усередині каналу може викликати іскри і язички полум`я, які можуть стати причиною пожежі.

Окрім сажі у витяг можуть потрапити чужорідні предмети -сміття з вулиці, дрібні гілки і т. д., які можуть викликати перешкоди в роботі навіть ідеально сконструйованого димоходу. Тому необхідно регулярно ревізувати стан труби.

Насьогодні існують два основних способи очищення Вашого димаря від забруднення - це хімічне і механічне очищення. Використовуються вони, як правило, до димарів твердопаливних котлів, камінів і печей (у зв`язку з тим, що димарі газових котлів не засмічуються сажею, замість сажі в них утворюється конденсат, який стікає по стінках димаря в ревізію, трійник або відстійник).

Хімічне очищення - найлегший  спосіб очищення, він полягає в наступному:

- в топку каміна або печі засипається спеціальний порошок, так само можливе застосування спеціального поліна, так зване "поліно сажотрус". При горінні чистячих засобів  або поліна, відбувається хімічна реакція, в результаті чого в димохід виділяється нетоксичний газ, при якому сажа, яка накопичилася на стінках Вашого димоходу, підсушується і обсипається в ревізію димоходу або трійник, після чого її можна звідти дістати.

        Проте, цей спосіб очищення ефективний тільки в тих випадках, якщо на стінках труби утворилася сажа товщиною не більше 3 мм.

         Перш ніж придбати для чищення димоходу будь хімічний засіб, Вам необхідно ретельно вивчити інструкцію з її застосування, а також рекомендації, щодо його застосування до Вашого каміна. Пам`ятайте, що не всі засоби для чищення димоходу можуть бути призначені для Вашого опалювального пристрою.

         Різновиди хімічних засобів для чищення димохідної труби:

    - Поліно-сажотрус - невеликий брикет, виділяє при горінні летючі речовини, що зменшують на димохідних стінках товщину креозотних відкладень, які зсихаючись, обсипаються в топку. Спалювати засіб рекомендуеться разом з дровами.

   - Гранули або таблетки для прочищення димаря. Використовується такі засоби в тих випадках, якщо шар сажі в трубі Вашого димоходу менше 2 мм. Необхідно кинути пакет з засобом на жар в топку, а також закрити щільно топку. Під впливом високих температур гранули починають виділяти хімічну речовину, яка розчиняє сажу не тільки на стінках топки, а й у самому димоході.

   Сажотрус часто сприймається як казковий персонаж, проте, сьогодні його послуги досить популярні. Він займається механічним чищенням димоходу, яке дає, як правило, відмінні результати.

Механічне очищення здійснюється в тому випадку якщо чистка хімічними засобами не дала результату - тобто коли Ваш димохід сильно забруднений сажею. Цей спосіб очищення звичайно більш трудомісткий. Він виконується за допомогою спеціальної щітки, або за допомогою металевого або пластмасового йоржика. З даху опускається трос з йоржиком, внизу якого необхідно прикріпити вантаж. При опусканні йоржик контактує зі стінками димохідної труби і зішкрібає утворену на ньому сажу. Цей процес проводиться кілька разів, по всій довжині димаря.

Не забувайте, для того щоб Ваш камін працював без нарікань, для того щоб труба димоходу не вкривалася сажею дуже швидко, необхідно дотримуватися деяких правил:

    1) Не варто часто використовувати хвойні породи для топки каміна. Дрова хвойних порід містять велику кількість смол, які скупчуються після згоряння на стінках димохідної труби.

    2) Не варто топити камін або котел сирими або свіжими дровами. Вологі дрова дають більшу кількість водяної пари і сажі руйнують Ваш димохід.

    3) Ні в якому разі не спалюйте побутове сміття в каміні.

    4) Найсприятливіші дрова для топки - добре висушені листяні породи. По закінченню паління в  камін краще всього кинути оберемок осикових або вільхових дров, що мають високу температуру згоряння і утворюють високі язики полум`я, які випалюють сажу з труби Вашого димоходу.